ساخت بازی ماهیگیری برای کودک در خانه

 

اسباب بازی ماهیگیری بدلیل جذابیت زیادش برای کودکان، در انواع مختلف در بازار یافت می شود. اما بازی با یک اسباب بازی ماهیگیری خانگی که خود کودک در ساختنش مشارکت کرده، می تواند لذتی دو چندان داشته باشد. ساخت اسباب بازی های خانگی هم در حکم یک کاردستی باعث تقویت مهارت های حرکتی، خلاقیت، تفکر ساخت و حل مسئله  می شود. و هم در حکم یک بازی جذاب سبب تقویت تمرکز، شناخت رنگها و هماهنگی چشم و دست می گردد. این بازی برای گروه سنی دو سال به بالا مناسب است. 

 

 مدل های مختلفی برای ساخت اسباب بازی ماهیگیری خانگی وجود دارد. 

 

۱. ماهیگیری آهن ربایی:  

  • برای ساخت قلاب، از یک تکه چوب (مثلا یک سیخ کباب چوبی یا شاخه کوچک یک درخت)، یا مثلا شیرازه و یا هر وسیله ای که دارید میتوانید استفاده کنید. یک مقدار کاموا را به سر چوب و انتهای دیگر کاموا را هم به یک قطعه آهن ربای کوچک وصل کنید.  

  • برای ساخت ماهی ها می توانید از مقوا، طلق یا پارچه نمدی استفاده کنیم و طرح ماهی ها یا حیوانات دریایی دیگر را بکشید و سپس برش بزنید. برای اینکه آهنربای قلاب ماهیگیری، به ماهی بچسبد و آن را بلند کند، هم می توانید یک آهنربای دیگر به ماهی بچسبانید و هم می توانید از گیره فلزی کاغذ استفاده کنید. کافی است گیره را به بدنه ماهی وصل کنید یا بین دو لایه پارچه بدنه ماهی بگذارید.   

 

۲. ماهیگیری چنگکی:  

برای ساخت ماهی ها ، می توانید از ظرف خالی دنت یا خامه و یا لیوان یکبار مصرف استفاده کنید. در ته لیوان با یک تکه مفتول، حلقه ای برای گیر قلاب درست کنید. و ماهی ها را با گذاشتن چشم و باله و ... تزیین کنید. برای ساخت چنگک قلاب هم می توانید از یک گیره کاغذ که یک سمت آن را کمی باز کردید، استفاده کنید.  

برای بچه های کوچکتر بهتر است از مدل آهنربایی استفاده کنید که ماهیگیری با آن ساده تر است. اما برای سنین بزرگتر ، می توانید از قلاب چنگکی استفاده کنید که سخت تراست. 

 

انواع بازی با اسباب بازی ماهیگیری خانگی: 

  • برای بازی با اسباب بازی که ساخته اید، می توانید به شیوه معمول، کودک را آزاد بگذارید تا ماهی ها را یکی یکی شکار کند.  

  • می توانید بازی را سخت تر کنید و بازی ماهیگیری سرعتی باشد ، یعنی محدودیت زمانی بگذارید(مثلا در 30 ثانیه چند ماهی شکار می کند) یا در بازی گروهی بین چند کودک، مسابقه بگذارید. هرکس تعداد ماهی بیشتری شکار کرد برنده است.  

  • می توانید بازی را به صورت هدفمند جلو ببرید و از کودک بخواهید هدفمند براساس رنگ یا شکل، ماهیگیری کند.  

  • همچنین برای کودکان پیش دبستانی که با  اعداد آشنا هستند می توانید ماهی ها را شماره گذاری کنید. از کودک بخواهید هر عددی گفتید، ماهی همان عدد را شکار کند. 

  • می توانید ماهی ها را بر اساس شکل یا رنگ شان ، امتیاز بندی کنید و هر ماهی امتیاز خاصی داشته باشد. با شکار ماهی ها، مجموع امتیاز ها برنده را مشخص می کند. 

Related Articles

برو به اپلیکیشن