معرفی بازی های جذاب کودکانه با توپ های کوچک رنگی

 

کودکان در همه سنین از بازی کردن با توپ لذت می برند. حتی نوزادان هم با دیدن یک توپ رنگی که روی زمین قل می خورد، به وجد می آیند. برای بازی های گروهی کودکان هم یکی از بهترین ابزار ها توپ است تا ساعت ها آن ها را سرگرم کند.  

 

فواید توپ بازی برای کودکان: 

توپ بازی فواید بسیاری دارد. باعث افزایش هماهنگی بین چشم و دست می‌شود. تمرکز و توجه کودک را بالا می برد و مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف و عضلات دست و پا را تقویت می کند. همچنین بازی های گروهی با توپ، سبب تقویت رشد اجتماعی، آموزش مفهوم علت و معلول، رعایت قوانین و نوبت در بازی و ... می گردد. 

در این بین، بازی با توپ های رنگی به واسطه سبک و کوچک و رنگی بودن، گزینه مناسبی برای بازی های درون منزل هستند. به علاوه که می توان انواعی از بازی های سرگرم کننده را با آن ها انجام داد و کودکان در سنین مختلف، با آن ها مشغول شوند. ما در این مقاله تعدادی از بازی هایی را که می توان با توپ های رنگی انجام داد را به شما پیشنهاد داده ایم. 

 

 ابزار مورد نیاز:  

توپ های رنگی، سبد، لیوان یکبار مصرف، کیسه زباله، جعبه کارتنی، رول دستمال کاغذی 

انواع بازی ها با توپ های رنگی کوچک: 

 ۱. چند سبد (به تعداد رنگهای توپ ها)، روی زمین بچینید و رنگ هر سبد را با چسباندن کاغذ رنگی بر روی آن مشخص کنید. از کودک بخواهید در فاصله مشخصی از سبد ها بایستد (فاصله را بسته به سن کودک تعیین کنید. برای کودکان با سن پایین تر، فاصله از سبد ها باید کمتر باشد) و هر توپ را داخل سبد هم رنگ خودش پرتاب کند.  

۲. روی یک جعبه کارتنی مطابق شکل، دروازه هایی در سایز ها و رنگ های مختلف ایجاد میکنیم. برای هر دروازه یک امتیاز در نظر بگیرید. دروازه ای که سایز کوچک تر دارد، امتیاز بیشتری دارد و به همین ترتیب سایر دروازه ها امتیاز بندی می شوند. کودک باید توپ ها را از دروازه ها عبور بدهد. برای کودکان سنین بالاتر، بازی را سخت تر کنید. کودک باید توپ ها را وارد دروازه های هم رنگ خودشان بکند.  

۳‌. کیسه های زباله را کمی باد کنید (نباید کامل پر باشد) توپ را روی یک طرف کیسه بگذارید و با زدن ضربه روی سمت دیگر کیسه، توپ ها را به داخل سبد پرتاب کنید. می توانید اهداف متفاوتی را برای نشانه گیری در نظر بگیرید. حتی می توانید همدیگر را نشانه بگیرید و لحظات جذابی را تجربه کنید. یا مسابقه پرتاب بلندتر یا دورتر داشته باشید.  

۴. لیوان های یکبار مصرف را روی هم بچینید. از کودک بخواهید با پرتاب توپ به سمت لیوان ها، آن ها را بریزد. هرکه تعداد لیوان هایی که ریخته باشد بیشتر باشد آن شخص برنده مسابقه است. کودک باید سعی کند نقطه ای را نشانه بگیرد که با یک ضربه، تعداد بیشتری لیوان را بریزد. 

5. برای آموزش رنگ ها بهوسیله توپ های رنگی می توانید این بازی را انجام دهید. توپ های رنگی را روی زمین بریزید. کارت یا کاغذ های رنگی تهیه کنید و هر بار یک رنگ را بالا ببرید و از کودکتان بخواهید توپ‌هایی را که با هر رنگ مطابقت دارند پیدا کند. می توانید بازی را سرعتی کنید و بشمارید که در زمان مشخص، چه تعداد توپ جمع کرده است. یا اگر بازی به صورت گروهی باشد، کسی که توپ های بیشتری جمع کرده برنده است. 

6. مشابه بازی قبل  این بار از کودک بخواهید «توپ زرد» یا «توپ آبی» را بیاورد تا با نام رنگ ها آشنا شود. در مرحله آخر اعداد را هم به بازی اضافه کنید. مثلا از او بخواهید 3 توپ همرنگ پیدا کند و بیاورد. 

7. می توانید برای هیجان انگیز شدن بازی قبل، محدودیت هایی در بازی ایجاد کنید. مثلا قانون بگذارید که کودک باید لی لی کنان توپ ها را جمع کند. یا به وسیله یک پارچه، پاهای کودک را ببندید به نحوی که کمی حرکتش محدود شود(سفت نبندید) و ... 

8. تکه های نوار چسب پهن را به صورت برعکس در سمتی از اتاق روی زمین یا در یک سمت یک میز به صورت برعکس بچسبانید. از کودک بخواهید توپ ها را به نحوی به سمت چسب ها قل بدهد،که به چسب بچسبد. (اگر محکم قل بدهد از چسب عبور می کند. بنابراین این بازی برای کنترل قدرت دست کودک و تمرکز مفید است) 

9. هر رول های دستمال کاغذی را به وسیله گواش به یک رنگ در بیاورید یا به کمک کاغذ رنگی یک رنگ را روی آن علامت گذاری کنید. (بهتر است هم رول سایز بلند و هم کوتاه داشته باشید) رول ها را در سمتی از اتاق بچینید و توپ ها را در سبدب در سمت دیگر اتاق قرار دهید. از کودک بخواهید توپ هم رنگ هر رول را از داخل سبد بردارد و روی رول هم رنگ خود بگذارد. 

Related Articles

برو به اپلیکیشن