معرفی انواع بازی با آب برای کودکان

یکی از بهترین بازی های حسی فصل گرما بدون شک، آب بازی است. گرچه این بازی محدود به فصل گرما نیست و در فصول سرد هم، در محیط های در بسته مثل حمام می توان آب بازی را تجربه کرد. همه ما در کودکی تجربه آب بازی و خیس شدن و خنک شدن لذت بخش اون رو داشتیم. تقریبا همه بچه ها از آب بازی لذت می برند و ساعت ها با آن سرگرم می شوند. آب بازی در آرامش بخشی به نوزاد، کودک و حتی بزرگسالان موثر است. 

 

فواید آب بازی برای کودک: 

  • آرامش و تخلیه هیجانات، کاهش اضطراب و پرخاشگری در کودک 

  • افزایش هماهنگی بین عضلات بدن 

  • تقویت مهارت ها و توانایی های گوناگون از طریق بازی های مختلف در بستر آب بازی 

  • تقویت رشد اجتماعی کودک در آب بازی با همسالان 

آب بازی به صورت گروهی با تفنگ های آب پاش، شلنگ آب، بطری های آب یا هر وسیله ای برای خیس کردن رقبا، شیرجه تو استخر یا وان پر از آب و ...شیوه های معمول آب بازی پر هیجان است. اما اینجا می خواهیم با هم یک سری بازی با آب رو ببینیم که با وسایل ساده روی مهارت ها و توجه کودک موثرند و به علاوه در محیط خانه می توان آن ها را انجام داد. 
 

کودک در حال لذت بردن از آّب بازی

برای یک آب بازی حسابی با کودک چه وسایلی را پیشنهاد می کنیم؟ 

وسایل لازم: لیوان پلاستیکی– وسایل سبک و سنگین – نی – بطری – قیف - کاغذ برای درست کردن قایق – لگن یا وان که بچه ها بتونن توش برن – اسباب بازی های مختلفی مخصوص حمام  

مراحل بازی :  

۱. ابتدا یک لیوان به کودک بدهید و کمی آب در آن بریزید، در این حین در مورد مفهوم پر و خالی با کودک صحبت کنید. سپس مقدار بیشتری آب در لیوان ها بریزید تا سرریز شوند و در این زمان در مورد کامل پر بودن و ظرفیت لیوان صحبت با کودک صحبت کنید.(مثلا اینکه ببین دیگه لیوانه جا نداره ازش می ریزه بیرون!)  

۲. حالا یک نی رنگی را در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید  در آب فوت کند. شنیدن صدای قلپ قلپ آب در اثر ورود هوا برای کودک جذاب است و به تقویت حس شنیداری و عضلات تنفسی او کمک می کند. 

۳. یکی از وسایل سبکی که آماده کردید (وسیله ای که روی آب بماند ، مثل یک توپ پلاستیکی کوچیک) را به کودک بدهید تا ارتباط جسم سبک و آب را ببیند. کمی بعد وسیله سنگینی که زیر آب می رود را هم در اختیار کودک قرار دهید و در همین حین در مورد مفهوم سنگین و سبک با کودک صحبت کنید.  

کودک در حال بازی ذر سطل آب

۴. یک ظرف آب کمی بزرگ تر جلوی کودک بگدارید و کودک را تشویق کنید تا شیئ سنگین تر را از ارتفاع کمی بالا به درون ظرف رها کند. از او بخواهید به صدای شلپ افتادن جسم درون آب توجه کند. هم شنیدن این صدا برای کودک جذاب و نوعی بازی ست و هم آبی که به اطراف می پاشد. این کار را با اجسام با سنگینی مختلف امتحان کنید و هر بار صدا و آبی که به اطراف می پاشد را با هم مقایسه کنید.   

۵. چند تا لیوان یا ظرف در سایز های مختلف را در اختیار کودک بگذارید و بازی از این لیوان به اون لیوان رو انجام دهید . کودک مشاهده می کند که ریختن آب از ظرف کوچک به بزرگ ساده است ولی بر عکس این حالت و ریختن آب از ظرف بزرگ تر به ظرف کوچک تر سخت تر است. توجه کودک را به ارتفاع آب در هر ظرف جلب کنید.  

۶. یک قیف را سر یک بطری خالی قرار دهید و از کودک بخواهید آب لیوان و ظرف هایش را از طریق قیف درون بطری خالی کند و مفهوم پر شدن را مرور کند. اگر قیف کمی بزرگ باشد با خالی کردن یکباره آب، می توان پدیده گرداب را هم مشاهده کرد. 

 ۷. یک ظرف را به عنوان هدف با فاصله روی ظرف قرار دهید، یک کیسه به کودک بدهید و از او بخواهید آن را از آب پر کند و تلاش کند بدون ریختن آب در مسیر، آب کیسه را در ظرف هدف خالی کند و این کار را تا پر شدن ظرف ادامه دهد. این کار به تقویت مهارت های حرکتی کودک و هماهنگی عضلات و چشم او کمک می کند. 

۸.با کمک کودک قایق های کاغذی بسازید و روی آب بگذارید . از کودک بخواهید با فوت کردن آن را به حرکت در آورد. می توانید از نی هم برای فوت کردن استفاده کنید.  

 

بازی با قایق های کاغذی

 

۹. می توانید تکه های فوم را در اختیار کودک بگذارید. فوم خیس شده به کاشی های حمام می چسبد. تلاش برای خیس کردن و چسباندن فوم ها روی دیوار هم تجربه جالبی برای کودکان است. 

امیدواریم از انجام این بازی ها با کودک خود لذت ببرید و لحظات شادی را با هم سپری کنید 

 

Related Articles

برو به اپلیکیشن