راهنمای کامل خرید سیسمونی+ چک لیست لوازم

من هم مثل خیلی از تازه مادران دیگر، وقتی باردار بودم سوالات زیادی برای خرید سیسمونی داشتم اما جوابی برایشان پیدا نمی‌کردم. در این یادداشت قصد دارم از تجربیات چند ساله خودم و مادران دیگری که تجربه ارزشمندشون رو در اختیارم گذاشتند درباره خرید سیسمونی بنویسم و لیستی از لوازم ضروری و لوازم اختیاری سیسمونی در اختیار شما بگذارم. در پایان از لوازم نخریدنی سیسمونی می‌گوییم و امیدواریم کمکی برای تازه مادران آینده باشد.

 

تجربه مادرانه در مورد خرید سیسمونی:

اواسط بارداری بودم و کم‌کم برای وزود عضو جدی خانواده آماده می‌شدیم. وقت مناسبی بود که اتاق نوزاد و ساک لوازم بیمارستان را آماده کنم. کار را با جستجو در اینترنت شروع کردم و خیلی زود متوجه شدم لیست‌های سیسمونی موجود در فضای وب فارسی، خیلی بلند بالا و طولانی هستند. محدودیت بودجه از یک طرف و محدودیت فضا برای نگهداری این همه لوازم از سوی دیگر، اجازه نمی‌داد طبق این لیست‌ها خرید کنم! طبیعتا چون اولین تجربه مادر شدن من بود، نمی دانستم کدام لوازم را از چک لیست خرید سیسمونی حذف کنم، برای همین تصمیم گرفتم از تجربیات دیگران استفاده کنم. با تمام تازه مادرانی که در دسترسم بودند صحبت کردم و از آن‌ها پرسیدم کدام لوازم سیسمونی را حتما بخرم و کدامشان کاربردی نیستند و می‌توانم حذف کنم. کمی بعد یک لیست سیسمونی شخصی سازی شده درست کردم و طبق آن خرید را شروع کردم.

حالا بعد از سال‌ها تجربه مادری، برای شما از لیست لوازم سیسمونی می‌نویسم تا با دید کامل بتوانید خرید سیسمونی را آغاز کنید. اگر شما هم تجربه خریدن سیسمونی نوزاد را دارید، قلم رنجه کنید و تجربه‌ گرانبهایتان از لوازم ضروری و غیرضروری را اینجا بنویسید. باشد که کمک موثری برای تازه‌مادرهای آینده باشد.

 

لطفا روی کیفیت حساس باشید!

دنبال ارزان‌ترین اجناس سیسمونی نباشید! نوزادان بسیار حساسند و اگر از لوازمی با کیفیت پایین برای مراقبت از آن‌ها استفاده کنید به سادگی چار حساسیت پوستی، تنفسی و سایر مشکلات جسمی می‌شوند. برای خرید سیسمونی وقت بگذارید، برندها را بررسی کنید و حتی اگر لازم شد از تعداد لوازمی که می‌خرید کم کنید و بودجه‌تان را به خرید لوازم کمتر  اما با کیفیت بالاتر اختصاص دهید.

یکی از دوستانم وقتی در حال خرید سیسمونی بود فقط یک معیار داشت؛ لوازم سیسمونی باید «مارک‌دار و خارجی! » باشد. اگر شما هم در خرید سیسمونی این دیدگاه را دارید، دو نکته را مدنظر داشته باشید: حواستان باشد با توجه به وضعیت سخت واردات کالا، اجناس کپی را با قیمت‌های بالا به شما نفروشند. قبل از خرید حتما برندهای باکیفیت سیسمونی ایرانی را بررسی کنید. محصولات بعضی از تولید کنندگان ایرانی از نظر کیفیت به خوبی با نمونه‌های خارجی برابری می کنداما قیمت مناسب‌‌تری دارد.

 

چه زمانی خرید سیسمونی را شروع کنیم؟

خیلی از مادران و پدران با اشتیاق منتظر آمدن نوزاد جدید هستند واز همان هفته‌های ابتدایی بارداری، شروع به خریدن سیسمونی و لباس نوزاد می‌کنند. پیشنهاد می کنیم عجله نکنید و اجازه دهید جنسیت نوزاد مشخص شود. بعد از آن می‌توانید با اطمینان بیشتری لوازم مناسب نوزادتان را تهیه کنید.

 

سیسمونی همه رنگش خوبه!

یک قانون نانوشته‌ی قدیمی می‌گوید سیسمونی دخترانه، صورتی است و سیسمونی پسرانه، آبی! خوشبختانه در چند سال گذشته، پای رنگ‌های دیگر هم به سیسمونی باز شده است. رنگ‌های خنثی مثل کرم، سفید و طوسی که این روزها به شدت پرطرفدار هستند به شما قدرت مانور بالایی روی سایر رنگ‌ها می‌دهند. در انتخاب رنگ سیسمونی دقت کنید از رنگ‌هایی استفاده کنید که برای نوزاد و کودک آرامش دهنده باشد. هم‌چنین سعی کنید از ترکیب رنگ‌های هم‌خانواده در کنار هم استفاده کنید و کمتر سراغ رنگ های متضاد بروید.

 

 

لیست لوازم ضروری سیسمونی؛ چیزهایی که مدام لازم‌تان می‌شود!

 • لوازم بهداشتی نوزاد: شامل مثل صابون، شامپو بچه، وازلین، پماد زینک اکسید، لوسیون بدن، دستمال مرطوب و پوشک سایز صفر
 • لوازم حمام نوزاد: حوله‌ی کلاه‌دار، دستمال یا حوله خشک کن، وان حمام کودک

(نکته‌ی مهم در مورد وان حمام کودک:  احتمالا در ماه‌های اول بعد از تولد به وان حمام نیاز پیدا نکنید! بیشتر پدر و مادرها ترجیح می‌دهند نوزادان کمتر از سه ماهه‌شان را روی پایشان بگذارند و به آرامی بشویند. اما خیلی زود زمانی که نوزاد شش ماهه‌ی شما می‌تواند بنشیند، وان یا لگن حمام یک وسیله کاربردی برای شما خواهد شد.)

 • لوازم خواب نوزادی: رختخواب، تخت، پتوی دورپیچ

(نکته مهم در مورد رختخواب نوزاد: بهتر است یک دست رختخواب جمع و جور و اضافه برای نوزادتان تهیه کنید که هر زمان لازم شد همراه خودتان به مهمانی و سفر ببرید.)

 • لوازم تعذیه نوزاد: شیشه شیر با سری مخصوص نوزادان، ست بشقاب وقاشق نوزاد
 • لوازم مراقبتی نوزاد: زیرانداز تعویض نوزاد، ساک حمل لوازم نوزاد، تب سنج دیجیتال
 • پوشاک نوزادی: جوراب، بادی‌های زیر دکمه‌دار، لباس سایز صفر، یک، دو و سه (از هرکدام ۲ دست)، پیش‌بندهای حوله‌ای، لباس پنبه‌ای راحتی برای خانه، کلاه، سرهمی‌های گرم
 • (نکته مهم در مورد خرید لباس نوزاد برای سیسمونی: مهم‌ترین توصیه‌ای که در خرید لباس نوزادی برای سیسمونی داریم این است که تا آینده‌های دور و دراز کودک لباس نخرید! تا زمانی که نوزاد به دنیا نیاید و رشد نکند، پدر و مادر نمی‌دانند کودکشان ریز اندام خواهد بود یا درشت. برای هر فصل ۳-۲ دست لباس بخرید و اجازه بدهید نوزاد در هر سن آن‌ها را بپوشد. بعدا اگر لباس دیگری لازم بود، می‌توانید متناسب با سایز کودک و فصل تهیه کنید. توجه کنید که اگر نوزاد شما درشت اندام است ممکن است به لباس سایز صفر نیاز پیدا نکنید.)

(نکته مهم در مورد پیش بند حوله‌ای پشت نایلونی: در هفته‌های اول که نوزاد گاهی نمی تواند حجم شیر را در دهانش نگه دارد یا گاهی پنیرک بیرون می‌دهد، این پیش‌بندها لباس‌هایش را نجات می‌دهد!)

 • حمل و نقل کودک: کالسکه، کریر یا ساک حمل نوزاد

 ( نکته در مورد حمل نوزاد: برای شش ماه اول بعد از تولد کودک نیاز به وسیله‌ای که داریم که نوزاد را در آن بگذاریم. بسته به سبک زندگیتان از بین قنداق فرنگی، ساک حمل نوزاد و کریر، یکی را انتخاب کنید.)

 

لیست لوازم انتخابی و غیر ضروری سیسمونی نوزاد:

پیشنهادات لیست لوازم انتخابی سیسمونی نوزاد هم خریدنی است و در میان آن اقلام مهمی مثل کالسکه و کریر دیده می‌شود اما میزان کارایی آن بستگی به سبک زندگی و مادری شما دارد. این لیست با توجه به گپ و گفتی که با سایر مادرانی که از فروشگاه کودک بامانو خریده کرده‌اند، داشتیم تهیه شده است، در مورد هر کدام از این اقلام صحبت کرده ‌ایم و متوجه شده‌ایم میزان کاربردی بودن آن در هر خانواده متفاوت است. شما هم قبل از خرید این لوازم سبک زندگی خودتان را بررسی کنید و ببینید این لوازم به کار شما می آیند یا نه.

 • کالسکه: تجربه مادران از داشتن کالسکه خیلی متفاوت است. بعضی از مادران نمی‌توانند تصور کنند بدون کالسکه با نوزادشان بیرون از خانه باشند، اما در سر دیگر طییف مادرانی هستند که از کالسکه استفاده زیادی نکرده‌اند.
 • کریر: کریر از آن لوازم کاربردی در سال اول تولد نوزاد است که بسته به سبک زندگی مادر و پدرها می‌تواند پرکاربرد یا غیرضروری باشد.
 • قنداق فرنگی: بعضی از والدین می‌گویند قنداق‌های فرنگی برای گرم نگه داشتن نوزادانی که در شش ماهه سرد سال به دنیا می‌آیند بهتر از پتوی دورپیچ عمل می‌کند.
 • صندلی غذا: تصمیم در مورد صندلی غذا کاملا به سبک زندگی شما بستگی دارد
 • شیر دوش: بعضی از مادران از شیردوش‌های برقی یا دستی برای پمپ کردن شیر استفاده می‌کنند و معقتدند با این روش دوشیدن شیر آسان‌تر و سریع‌تر می‌شود، در طرف دیگر مادرانی هستند که استفاده از شیردوش را دردناک و آزاردهنده توصیف می‌کنند.
 • مینی واش: تجربه خرید مادران از این دستگاه بسته به سبک زندگی آنها متفاوت است.
 • دستگاه بخور سرد:مادرانی که در شهرهایی با هوای خشک زندگی می‌کنند خرید دستگاه بخور را توصیه کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند این وسیله برای دوران نوزادی و بعدها در دوران بیماری کودک کاربردی است
 • بالش شیردهی
 • صندلی ماشین
 • آغوشی

 

نخریدنی‌های سیسمونی یا چه چیزهایی را برای سیسمونی نخریم؛

 • کوهی از لباس‌های نوزاد و کودک: کودکان در سال اول زندگی به سرعت رشد می‌کنند به طوری که ممکن است لباسی که این ماه می‌پوشند، ماه بعد برایشان کوچک باشد. برای هر سن کودک تعداد کمی لباس بخرید و بعد براساس فصل و سایز کودک، هر زمان که لازم شد لباس جدید تهیه کنید.
 • کمدهای بزرگ و جاگیر: خرید ویترین‌های بزرگ و سنگین انتخابی پرریسک محسوب می‌شود، لطفا کمی جا برای بازی کردن در اتاق کودک در نظر بگیرید.
 • اسباب‌بازی‌های خیلی بزرگ: ماشین شارژی، سه چرخه و اسباب‌بازی‌های بزرگی از این قبیل را در سیسمونی نخرید. این لوازم هم فضای اتاق شما را اشغال می‌کنند هم تا چند سال آینده که کودک شما به سن استفاده از آن برسد، نباید استفاده شوند. بازی زودهنگام با این اسباب‌بازی‌ها ممکن است منجر به آسیب‌های جسمی شود.
 • کفش‌های نوزادی: کفش‌های کوچک نوزادی دل پدر و مادرها را می برند اما واقعیت این است که کاملا بدون کاربرد هستند! کودک تا زمانی که شروع به راه رفتن کند، نیاز به کفش ندارد و کفش‌های نوزادی بیشتر جنبه تزئینی دارند.

 

Related Articles

برو به اپلیکیشن