آزمایش علمی آب و رنگین کمان برای کودک

 

انجام آزمایش های جذاب برای سنین پیش دبستان می تواند هم سرگرم کننده و هم پر از نکات آموزنده باشد. یکی از این آزمایش های جذاب، آزمایش آب و رنگین کمان است که بسیار ساده انجام می شود و برای کودکان بسیار جالب است. شبیه یک آزمایش جادویی وقتی که حرکت آب و ترکیب رنگ ها را می بینند حیرت می کنند. 

برای انجام این آزمایش به وسایل ساده ای احتیاج دارید که در هر خانه ای در دسترس است.  

 

دو نوع آزمایش می توانید انجام دهید: 

آزمایش اول: 

ابزار لازم: دستمال کاغذی حوله ای، لیوان، ماژیک رنگی، آب 

 دستمال را چند لایه کنید و از دو طرف دستمال، حدود ۵ سانتی متر، با ماژیک رنگ کنید. ترتیب رنگ ها در دو طرف دستمال باید یک جور باشند. دو لیوان شیشه ای را آب کنید و هر طرف دستمال را در یکی از لیوان ها قرار دهید. نتیجه هیجان انگیزی دارد..  

آزمایش دوم: 

ابزار لازم: دستمال کاغذی حوله ای، 7 تا لیوان شیشه ای یا لیوان یک بار مصرف شفاف، رنگ خوراکی، آب 

برای آزمایش دوم، به ۶ قطعه دستمال کاغذی حوله ای(آن را چندلایه کنید تا ضخیم تر باشد) و 7 لیوان شیشه ای نیاز دارید که 4 تای آن ها را از آب پر کنید.(حدودا نصف تا سه چهارم لیوان آب داشته باشد). از سه رنگ اصلی زرد، آبی، قرمز در لیوان هایی که آب دارد، چند قطره بریزید. لیوان اول و آخر قرمز باشد. لیوان های خالی و پر را یکی درمیون کنار هم قرار دهید و دو طرف دستمال را در لیوان های مجاور بگذارید. به نحوی که یک سر دستمال در شیشه اول و سر دیگرش در شیشه دوم باشد. دستمال بعدی، یک سرش در شیشه دوم و سر دیگر آن در شیشه سوم باشه و همینطور تا آخر(مطابق شکل) میتوانید لیوان ها را به صورت دایره بچینید (در این صورت به 6 لیوان نیاز دارید و آخرین دستمال را که یک سر آن در لیوان آخر قرار دارد ، باید سر دیگر آن را در لیوان اول قرار دهید) یا به صورت ردیفی و به دنبال هم آن ها را بچینید. حالا صبر کنید تا نتیجه جذاب آن را ببینید. هر چند دقیقه به لیوان ها سر بزنید تا تغییرات را مشاهده کنید. 

 با این آزمایش، کودک با عمل مویرگی و حرکت آب در الیاف دستمال آشنا میشود. در واقع آب رنگی از طریق منافذ موجود در دستمال، حرکت می کند و به لیوان خالی مجاور می رود. در نتیجه دو رنگ از دو دستمال یک لیوان با هم مخلوط شده و ترکیب رنگ جدید ایجاد می کنند. به این ترتیب کودک می تواند ترکیب رنگ های اصلی و ساخت رنگ های فرعی را ببیند و یک رنگین کمان کوچک درست کند.  

 

می توانید از کودک در مورد مشاهداتش سوالاتی بپرسید. مثل:  

  • فکر می کنی چطوری آب رنگی وارد لیوان خالی شد؟ 

  • از ترکیب رنگ های زرد و قرمز یا آبی و زرد چه رنگ هایی درست شد؟ 

 

Related Articles

برو به اپلیکیشن