چطور اسباب‌ بازی های کودک را ضدعفونی کنیم؟

اسباب بازی ها، این هم‌بازی‌های دوست داشتنی و جذاب کودکان مثل همه لوازمی که کودکان با آن‌ها سر و کار دارند نیاز به ضدعفونی و شستشو دارند. یکی از دوستانم که مدیر مهدکودک است، در مورد یکی از روتین‌های بهداشتی مهد تعریف می‌کرد و میگفت در پایان هر هفته زمانی که بچه‌های مهدکودک حضور ندارند، تمام اسباب‌بازی‌ها را با آب گرم و شوینده می‌شویند تا جلوی انتشار بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی بین کودکان را بگیرند. اسباب‌بازی‌ها اگر تمیز نشوند می‌توانند به محلی برای تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها تبدیل شوند و به راحتی به بدن کودکان نوپا که وسایل بازی را به دهان می‌برند یا کودکان بزرگ‌تر که اسباب‌بازی‌ها را با دست لمس می‌کنند و ممکن است همان دست را به چشم‌ها و دهانشان نیز بزنند، منتقل شوند. در این یادداشت قصد داریم درباره روش تمیز کردن و ضدعفونی اسباب‌بازی‌های کودکان صحبت کنیم.

هر چند وقت یک بار اسباب بازی ها را ضدعفونی کنیم؟

نیاز اسباب‌بازی به ضدعفونی کردن به سن کودک و تعداد دفعاتی که با آن بازی می‌کند بستگی دارد. اگر کودک شما نوپاست و همه چیز را در دهان می‌برد، بهتر است اسباب‌بازی‌های مناسب کودکان صفر تا یک ساله را که در دسترس اوست، به صورت روزانه ضدعفونی کنید. اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود هر ماه اسباب‌بازی‌ها را ضدعفونی کنید. هم چنین توصیه می‌شود هر زمان احتمال وجود باکتری، میکروب و ویروس روی اسباب‌بازی وجود دارد، ضدعفونی کردن را جدی بگیرید. از جمله موقعیت‌هایی که نیاز جدی به ضدعفونی کردن دارند: زمانی است که یکی از فرزندان شما بیمار است، یا یکی از دوستان کودک شما بیمار است و یا روی اسباب بازی غذا، شیر و سایر مواد فسادپذیر ریخته شده است.

چطور اسباب‌بازی‌های کودکان را ضدعفونی کنیم؟ روش و راهنما

تمیز نگه داشتن اسباب‌بازی‌های بچه‌ها کار مهمی است اما نباید فقط به همین اکتفا کرد. بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن تفاوت وجود دارد، تمیز کردن حذف فیزیکی میکروب‌ها و کثیفی‌ها با استفاده از پاک‌کننده و یا آب است. ضدعفونی‌کننده، میکروب‌ها را با استفاده از مواد شیمیایی از بین می‌برد.

نحوه ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های کودک شما به نوع اسباب بازی و جنسی که از آن ساخته شده بستگی دارد. به عنوان مثال باید برخی از اسباب بازی‌های کودک را با روش‌های ساده و با دست تمیز کرد اما برخی دیگر از آن‌ها را می‌توان داخل ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی انداخت.

ضد عفونی کردن اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای و نمدی با ماشین لباسشویی

برای ضدعفونی کردن کتاب‌های پارچه‌ای، اسباب‌بازی‌های پولیشی و کتاب‌های نمدی می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بشویید. برای شستشوی کتاب نمدی و سایر لوازمی که ممکن است بر اثر چرخش لباسشویی تغییر حالت دهند، بهتر است از یک روبالشی یا کیسه پارچه‌ای استفاده کنید. پس از اتمام شستشو اسباب‌بازی‌ها را در بر روی یک سطح صاف قرار دهید تا بدون آویزان شدن، خشک شوند.

ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌ها با نور خورشید

نور خورشید یک ضدعفونی کننده طبیعی و  قاتل باکتری‌ها است. در روزهای آفتابی، اسباب‌بازی‌های فرزند خود را بیرون بگذارید و اجازه دهید اشعه ماورا بنفش خورشید  آن‌ها را ضدعفونی کند. این روش برای اسباب‌بازی‌های باتری‌دار، بازی‌های فکری و سایر اسباب‌بازی‌هایی که غیرقابل شستشو هستند، یک روش عالی است.

شستشوی اسباب بازی‌ها در ماشین لباسشویی

ضد عفونی کردن اسباب‌بازی‌های پلاستیکی با شستشو

اگر اسباب‌بازی کودک شما نسبت به شستشو و افزایش حرارت مقاوم است، می‌توانید آن را در ماشین ظرفشویی شستشو و ضدعفونی کنید. این کار برای جغجغه‌ها، آجرهای اسباب‌بازی پلاستیکی و اسباب‌بازی‌های حمام بسیار مفید است. اگر اسباب‌بازی‌های شما دارای قطعات کوچک است که از بین شیارهای سبد ماشین ظرفشویی به پایین می‌افتد یا آن‌قدر بزرگ است که درون ماشین ظرفشویی جا نمی‌شود (مثل کامیون‌های پلاستیکی بزرگ) ، بهتر است آن‌ها به حمام یا سینک ظرفشویی ببرید و با کمک فرزندتان آن‌ها را به خوبی با آب و کف بشویید.

ضدعفونی کردن اسباب‌بازی‌های باتری‌دار و غیرقابل شستشو

برای شستشوی این نوع اسباب بازی ها، با استفاده از محلول آب گرم و صابون یا شیشه پاک کن و یک دستمال پارچه ای تمیز اسباب بازی ها را ضدعفونی کنید. بعد از آن با یک دستمال دیگر آنها را خشک کنید. بعد از آن باید با استفاده از آب و دستمال مجدداً اسباب بازی ها را تمیز کنید تا مطمئن شوید هیچ اثری از مواد شوینده روی آن‌ها باقی نمانده است. دقت کنید آب وارد شیارها و قطعات الکترونیک اسباب‌بازی نشود. در پایان رطوبت روی اسباب‌بازی‌ها را با دستمال خشک کنید.

Related Articles

برو به اپلیکیشن